مالتیز ها سگ های کوچک، با موهایی بلند و رنگ روشن هستند. منشاء آن ها سگ هایی در ناحیه مدیترانه مرکزی می باشند. علت نامیده شدن آنها به نام مالتیز نیز همین موضوع می باشد (وابسته به جزیره مالت).

پیشینه این نژاد به زمان رومی ها بر می‌گردد که به آن سگ بانوان می گفتند. نام های دیگری مثل سگ باستانی مالت، بیشون نیز به آن اطلاق می شده است. از قرن نوزدهم نام مالتیز بر آن نهاده شده است. برخی عقیده دارند این نژاد از نژاد اشپیتز به وجود آمده و برخی نیز آن را به نژاد تریر تبتی وابسته می دانند. بیشتر دانشمندان این نژاد را از نسل پودل و بیشون فریز می دانند.

سگ های این نژاد دارای سری گرد، بینی مشکی به پهنای تقریبی دو انگشت، چشم های نقطه ای براق، گوش های افتاده با موهای بلند و نرم به رنگ کاملا سفید و یا برخی مواقع کرم روشن هستند. یک مالتیز بالغ وزنی بین 4/1 تا 2/3 کیلوگرم دارد. قد آن ها حداکثر 25 سانتیمتر و طول بدن بیشتر از ارتفاعش بوده و طول عمر آنها 12 تا 14 سال می باشد ولی تا 18 سال نیز گزارش شده است. از خصوصیات جالبشان این که میزان مو ریزی فصلی آن ها بسیار کم است.

مالتیز ها سگ هایی بسیار وفادار به صاحبشان هستند. خلق و خوی آرام و کم سروصدایی دارند. به بچه ها علاقه زیادی دارند ولی به دلیل ظرافتشان بسیار آسیب پذیرند بنابراین بهتر است که هیچ وقت با آن ها تنها گذاشته نشوند.

سگ های این نژاد به مانند نیاکانشان پودل ها و بیشون فریز ها، لایه زیرین مو ندارند به همین دلیل برای کسانی که به سگ حالات آلرژیک نشان می دهند، کمتر آسیب رسانی دارند.

مو های آن ها نیاز به رسیدگی منظم دارد. برس زدن روزانه و حمام دادن با فواصل مناسب از مهمترین موارد در نگهداریشان است. برخی از صاحبان برای این که خیال خود را راحت کنند همیشه موهای سگشان را کوتاه نگه می دارند. از مهمترین مسائل در نگهداری از مالتیز ها تمیز کردن منظم اطراف چشم و پاک کردن ترشحات چشمی است در غیر این صورت حیوان در این قسمت دچار مشکلات پوستی خواهد شد. این حیوان در مقابل نور شدید خورشید دچار مشکل می شود.

توجه به سلامت دندان ها و تأمین غذای مناسب نیز باید مد نظر قرار گیرد. غذای زیاد می تواند باعث چاقی حیوان شده و با توجه به نوع فرم بدنی، احتمال ابتلاء به مشکلات ستون مهره ها افزایش می یابد.

دمای مورد علاقه آنها 16 تا 24 درجه سانتیگراد و رطوبتی بین 35 تا 55 درصد می باشد. در زمستان اگر برای هواخوری بیرون می رود، حتماً بایستی لباس مناسب بر تن داشته باشد و در صورت خیس شدن باید سریع آن را خشک نمود. مالتیز ها بازی کردن به خصوص در سبزه ها را دوست دارند.

با توجه به زیبایی و آرامی زیاد این نژاد، بسیاری از پرورش دهندگان آن را با سایر نژادها مخلوط می کنند تا توله هایی زیبا و بدون سرو صدا به دنیا آید که این موضوع باعث شده که مخلوط با شیتزو به وفور در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

این سگ مورد علاقه چه افرادی هست؟

با بررسی های صورت گرفته از طرف تیم زوکند این سگ معمولا مورد توجه کودکان و بانوان است. دلیل علاقه به این حیوان نیز آرام بودن، زیبایی و همراه مهربان بودن آن است.