پرورش کرم های خوراکی میل ورم (Mealworm) یکی از ساده ترین، ارزان ترین و کارآمدترین روشها برای تولید پروتئین برای شما یا حیواناتتان هستند.

میل ورم ها کرم نیستند بلکه لارو نوعی سوسک بنام سوسک تاریکی (darkling beetle) هستند (به آن ها کرم آرد هم گفته می شود) که فاقد هر گونه انگل و بیماری می باشند و یکی از بهترین مکمل های غذایی بصورت زنده و خشک شده هستند.

میل ورم ها یکی از مهمترین و با کیفیت ترین حشره برای تغذیه جانوران محسوب می شود.

کرم های خوراکی از لحاظ تاریخی در بسیاری از کشورهای آسیایی، به ویژه در آسیای جنوب شرقی برای مصرف خوراکی انسانها پرورش داده شده اند.

پرورش میل ورم ها

این کرم ها در سبوس گندم و جو پرورش داده میشوند که بدونه انگل باکتری و بیماری هستند.

پرورش میل ورم دردسر زیادی ندارد و غذای بسیار اندکی هم می خواهد و به راحتی و با سرعت زیاد تولید مثل خود را انجام می دهد. اما تنها چیزی که شما برای آن باید فراهم کنید محیط مناسب است.

نکته: روزانه کلنی میل ورم، و همچنین دمای نگهداری میل ورم خود را چک کنید و منبع ویتامینی و رطوبتی تازه در اختیارشان قرار دهید.

ظروف نگهداری کرم های میل ورم

شما باید از ظروف کم عمق با دیوارهای صاف از شیشه یا پلاستیک استفاده کنید تا کرم ها و سوسک ها سر بخورند و نتوانند از ظرف بیرون بیایند.
ظروف نگهداری باید عمق 15 سانت یا بیشتر داشته باشند.
وجود درب سوراخ دار برای تهویه ضروری می باشد از ظروف چوبی استفاده نکنید زیرا شاید کرم ها  ظرف را به عنوان غذا مصرف می کنند.
هر ظرفی که در دسترس هست قابل استفاده هست. مانند انواع تشت های پلاستیکی

شما می توانید بستر را از مخلوط  دانه های سبوس، دانه های ذرت و غلات تهیه کنید.

تغذیه کرم میل ورم

میل ورم ها احتیاج به یک مواد غذایی مغذی مثل سبوس گندم، جو پرک شده، سویا و… دارند.
و انتخاب یک مواد غذایی مغذی تاثیر مثبتی بر ارزش غذایی میل ورم ها خواهد گذاشت.
البته شما می توانید فقط از سبوس گندم برای تغذیه میل ورم ها استفاده کنید ولی مخلوط سبوس گندم و جو پرک شده (که خود دارای پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، انواع مواد معدنی و … می باشند) یک بستر مقوی­ تری برای تغذیه کرم میل ورم ایجاد کرده و ارزش غذایی را برای این کرم­ها چندین برابر خواهد کرد.
اگر شما از جو پرک شده و سویا برای تغذیه میل ورم­ها استفاده می کنید حتما جو پرک و سویا را میکسر زده و پودر کنید تا میل ورم­ها راحت تر از آن ها تغذیه کنند.

شرایط محل زندگی کرم های میل ورم

درجه حرارت محل پرورش آنها باید ثابت باشد همچنین این منطقه باید تمیز و بدون مواد شیمیایی باشد.

این کرم های خوراکی در دمای ثابت 70 تا 75 درجه فارنهایت (21 تا 24 درجه سانتی گراد) بهتر رشد می کنند.
کرم هارا نباید بیش از حد خنک نگه داشت.
شما می توانید یک بخاری را برای استفاده در نزدیکی ظروف بگذارید تا دما را برای کرم ها خود پایدار نگه دارید.

منبع رطوبتی برای این کرم ها حتما باید توسط سبزیجات و میوه ­جات تامین شود. از اسپری کردن با آب بر روی بستر میل ورم خودداری کنید.

تمیز کردن بستر میل ورم ها

میل ورم ها بعد از دو تا سه روز، از بستر بطور کامل تغذیه کرده و فقط فضولات آن ها باقی می ماند که این فضولات سریعا باید از کرم ها جدا شده و ظروف مربوطه شستشو داده شده و توسط یک دستمال کاملا خشک شده و مجدداً مراحل بالا تکرار شود.

پرورش حشرات نسبت به پرورش دام

 • نخست آنکه این جانوران برای رشد و تولید مثل به مواد غذایی زیادی نیاز ندارند (حجم غذای گاو را با کرم مقایسه کنید).
  • دوم اینکه برای رشد و پرورش این موجودات فضای زیادی لازم نیست. محل زندگی و فضای اشغال شده توسط یک گوسفند و موریانه تا چه حد قابل مقایسه هستند؟
  • سرعت تخم ریزی و رشد حشرات به هیچ عنوان با زاد و ولد پستانداران و پرندگان تأمین کننده غذای انسان قابل مقایسه نیست (رشد یک بره را با تعداد تخم‌ها و سرعت رشد در سوسک مقایسه کنید).
  • این گروه از جانوران به تعداد فراوان و گونه‌های مختلف در دسترس بشر هستند.
  • با کمال تعجب عده‌ای معتقدند بسیار خوشمزه ‌تر از گوشت حیواناتی چون مرغ، ماهی، گوساله و گوسفنداست.

ارزش غذایی میل ورم خشک شده:

 • پروتین: 53%
 • چربی: 28%
 • فیبر: 6%
 • آب: 5%

موارد مصرفی کرم میل ورم

کرم میل ورم برای مصرف غذای پرندگان:

غذای کاملاً طبیعی و مقوی با پروتئین بسیار بالا برای پرورش و رشد انواع قناری، بلوبردها، سهره‌ها، بلبل هزار دستان، سینه سرخ‌ها، سارها، توکاها، الیکایی‌ها، صعوه جنگلی، توکای سیاه، چرخ ریسکها، دارکوب‌ها، شانه بسر، جغد، کوکو، بلبل خرما، شاهین، دلیجه، زردپره، زنبور خوار گلوخرمایی، آبچلیک، خروس کولی، چرخ رسیک بزرک، کمرکلی، گنجشک، دم جنبانک، چکاوک، چکچک، سنگ چشم، طرقه، کبک، سهره آواز خوان، سهره قناری، انواع گونه از سهره، انواع گونه از قناری، انواع گونه فنچ، بلبل خالدار، جوجه‌ها، بوقلمون، مرغ شاخدار، قرقاول بزرگ، بلدرچین، اردک خانگی، مرغ خانگی، پرندگان کوچک مثل فنچ‌ها.

کرم میل ورم برای مصرف غذای طیور:

امروزه بسیاری از پرورش دهندگان طیور از این کرم‌ها برای کیفیت و شادابی طیور خود استفاده می‌کنند. ازآنجایی که این کرم‌ها خود از سبوس، جو، سویا، تغذیه می‌نمایند بهترین مکمل غذایی برای پرورش مرغ، بوقلمون، بلدرچین و … می ‌باشند که نتیجه آن رشد پرنده و تولید گوشت کاملاً طبیعی و باکیفیت می‌باشد.

کرم میل ورم برای مصرف غذای انواع ماهی‌ها:

میل ورم‌ها غذای فوق العاده پرانرژی و با پروتئین باکیفیت برای پرورش ماهی‌های گرم سیری و سرد سیری و همچنین ماهی‌های آکواریومی و گوشت خوار محسوب می‌شوند. از جمله (قزل آلا، اسکار، فرانتوزا، سیچلاید، انواع گونه از سیچلاید، فلاور، فلاور هورن، کوی، آروانا، پیرانا، دسیکس، پنکوسی، چاقو ماهی، دالر، فیل ماهی، کوپی، کت فیش، باراکودا، فایتر )و ……

کرم میل ورم برای مصرف طعمه برای ماهیگیران و صیادان:

میلورم ها مهم‌ترین طعمه برای نشیمن گاه پرندگان، ماهی قزل آلا، کپور، کفال، آرنج، سفید، ماهیان گرم سیری و سردسیری محسوب می‌شوند.
کرم میل ورم بهترین غذا برای انواع لاک پشت‌ها (لاکپشت های آبزی از تمام گونه‌ها)، خزنده‌ها، انواع انول ها، اژده های ریش دار، آفتاب پرست ها، جکوها، قورباغه‌ها، وزغ‌ها، سمندرها، نیوت ها و …
کرم میل ورم غذای محبوب انوع پستانداران کوچک مثل موش‌ها، موش کور، موش صحرایی، مارموست ها، خفاش‌ها، رت ها، پستانداران حشره خوار و جنبنده خوار
کرم میل ورم غذایی برای عقرب‌ها و مانتیس ها، صد پاها، عنکبوت‌ها و … هم هست.

بازار فروش کرم های میل ورم

عرضه در قالب غذای کامل

به دلیل بالا بودن ارزش غذایی میل ورم،یکی از روش های عرضه آن این است که این محصول را با پودر های خنثی و یا ارزان قیمت مخلوط کرده تا کیفیت متعادل پیدا کنید و ارزش کلی محصول بالا تر برود. برای مثال می توان این کرم ها را با آرد گندم و یا جو با نسبت 30 درصد از این کرم و 70 درصد آرد و یا مواد مشابه مخلوط کرد و محصول نهایی که خمیری شکل است را به قطعات ریز تبدیل کرد و پس از خشک شدن به مصرف غذای انواع ماهی و یا طیور رساند.

عرضه مستقیم کرم ها

روش دیگر و کم هزینه تر عرضه میل ورم این است که آن را به همان صورت کرم عرضه کنید. پرنده فروشی ها و آکواریوم فروشی ها و فروشندگان ماهی های زینتی می توانند در شکل بزرگتر خواهان این کرم ها باشند و دارندگان پرندگان خانگی و ماهی های زینتی نیز بازار کوچکتر اما بسیار فراوانتر میل ورم هستند و شما می توانید با بازاریابی میدانی بسیار ساده  مقدار عظیمی از این کرم را با قیمت بسیار بالاتری به فروش برسانید.

عرضه فرآورده های محصول مانند پودر آن

به دلیل خوراکی بودن این پودر و تقریبا ارگانیک بودن آن ،پودر میل ورم نیز خوراکی خواهد بود و تقریبا ارزشی برابر با پودر های بدن سازی دارند.

استفاده از محصول توسط خودمان

اگر بنا به هر دلیلی شما نتوانستید محصولتان را بفروشید، از محصول خود برای تولید محصول دیگر که توانایی فروش آن را دارید استفاده کنید.

میل ورم به دلیل اینکه خود یه محصول پایه است و تقریبا در تمام شغل های پرورش دام و طیور و شیلات و پرندگان زینتی کاربرد دارد ،شما می توانید با راه اندازی کارهایی چون پرورش طیور (مرغ،شتر مرغ؛ بلدرچین، کبک و…) یا شیلات (ماهی سردآبی مانند غزل آلا تا ماهی های گرم آبی مانند کپور )،یا در زمینه پرورش پرندگان زینتی به عنوان غذای مکمل از آن استفاده نمایید و یا در فرآیند تولید محصولات دامی از آنها استفاده کنید. و بدین صورت خودتان مشتری محصول خودتان خواهید شد و محصولی را که توانایی فروش آن را دارید تولید کرده اید.

نگهداری از میل ورم های خشک شده

 • میل ورم خشک شده را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
 • برای استفاده طولانی مدت از میل ورم خشک شده، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 • میل ورم خشک شده را درون یخچال قرار ندهید.
 • درب قوطی حاوی میل ورم خشک شده را برای جلوگیری از رطوبت، بعد از استفاده محکم ببندید.
 • میل ورم خشک شده ایی که درون پلاستیک بسته بندی شده را حتما بعد از باز کردن درون یک قوطی پلاستیکی کاملا تمیز قرار داده و درب آن را محکم ببندید.
 • میل ورم خشک شده را در مکان با رطوبت بالا نگهداری نکنید.

نظر تیم زوکند: پرورش میلورم کسب وکاری کم هزینه با سود دهی در کوتاه مدت تنها نیاز شما یک فضای ۴*۴ و یک تبلیغات خوب وموثر می توانید این کار را حتی به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنید.