خرید تخم نطفه‌دار از مهم‌ترین مراحل جوجه ‌کشی است. اگر نکات مهم و اصولی در تهیه تخم نطفه‌دار رعایت نشود، جوجه‌کشی موفقی را تجربه نمی‌کنید. به همین دلیل مشاهده می‌شود که بیشتر افراد باتجربه در جوجه‌کشی اهمیت زیادی به تهیه تخم نطفه‌دار قائل هستند. در این مقاله می‌توانید چند نکته مهم در خرید تخم نطفه‌دار را یاد گرفته و جوجه کشی موفقیت‌آمیزی را تجربه کنید.

تازه بودن تخم های نطفه دار

تخم‌های نطفه‌داری که تازه نیستند به ‌ندرت به جوجه تبدیل می‌شوند. به همین دلیل تخم‌های نطفه‌داری که می‌خرید باید حتماً تازه باشند. همان‌طور که در ادامه نیز اشاره خواهیم کرد، حتماً به محل نگهداری گله‌ای که می‌خواهید تخم‌های نطفه‌دار آن را بخرید، سر زده و کهنه یا تازه بودن تخم‌ها را بررسی کنید. مثلاً اگر گله مورد نظر فقط 10 پرنده ماده دارد و شما می‌خواهید 50 تخم نطفه‌دار از این گله بخرید باید متوجه شوید که تعداد کمی از این تخم‌های نطفه‌دار در دو سه روز گذشته تولید شده‌اند و مابقی کهنه هستند.

عدم خرید تخم نطفه دار از وبسایت های اینترنتی غیرمجاز

به جرت می‌توان گفت که بیشتر سایت‌های اینترنتی که تخم نطفه‌دار می‌فروشند، کلاه‌بردار هستند. این سایت‌های اینترنتی به خریدار تخم ارسال نمی‌کنند و اگر هم ارسال کنند، تخم‌هایی ارسال می‌کنند که نطفه‌دار نیست و یا متعلق به پرنده‌ای دیگر و یا نژاد دیگری است. این قضیه را بسیاری از افراد که از سایت‌های اینترنتی خرید کرده‌اند، تجربه کرده‌اند.

تخم نطفه دار را از مناطق دور خرید نکنید

هنگامی که از فاصله دور خریداری می‌کنید،در حین حمل‌ونقل تخم‌های نطفه‌دار به دلیل حرارت یا از بین می‌روند و یا بر اثر ضربات وارد ترک برمی‌دارند. توجه داشته باشید که تخم‌های نطفه ‌دار قبل از جوجه‌کشی باید در دمای 16 تا 18 درجه سانتی‌گراد انبار شوند. در داخل اتومبیل احتمال بسیار کمی وجود دارد که دما در این مقدار ثابت باشد، بنابراین به احتمال زیاد تخم‌ها خراب می‌شوند. علاوه براین وجود ترک‌خوردگی با اندازه خیلی کوچک نیز می‌تواند منجر به وارد شدن باکتری به داخل تخم شده و رشد جنین را متوقف کند. حتی گاهی اوقات مشاهده می‌شود که ضربات خیلی آرام نیز منجر به پاره شدن کیسه زرده و یا کیسه هوایی شده و تلف شدن تخم نطفه‌دار را در پی خواهد داشت.

حتماً در هنگام خرید از فروشنده بخواهید که اجازه دهد محل نگهداری گله را از نزدیک مشاهده کنید. در هنگام بازدید توجه کنید که محل نگهداری گله کاملاً بهداشتی و ضدعفونی باشد و هیچ پرنده مریض در گله وجود نداشته باشد زیرا باکتری و میکروب می‌تواند از طریق مرغ مادر به تخم نطفه‌دار منتقل شده و باعث تلف شدن آن شود.

تغذیه مناسب نیز از موارد بسیار مهمی است که باید در هنگام بازدید به آن توجه کنید. اگر گله‌ای که می‌خواهید تخم‌های نطفه‌دار آن را بخرید تغذیه مناسبی نداشته باشد، منجر به ضعیف شدن نطفه خواهد شد و تلف شدن تخم‌ها یا ضعیف بودن جوجه‌ها را در پی خواهد داشت.

علاوه بر این ضریب نر و ماده از دیگر برگ خریدهای مهم و تأثیرگذار بر جوجه‌کشی است. تخم‌های نطفه‌دار گله‌ای که تعداد نرها در آن خیلی کم است به‌ ندرت به جوجه تبدیل می‌شوند. اگر هم به جوجه تبدیل بشوند جوجه‌های ضعیفی خواهند بود که ممکن است پس از چند روز از تولد بمیرند.

در هنگام بازدید از گله باید به تازه بودن تخم‌های نطفه‌دار نیز توجه کنید که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره شد.

در هنگام خرید گله را از نزدیک مشاهده کنید سعی کنید تخم نطفه دار را از یک فروشنده خریداری کنید.

اکیداً توصیه می‌کنیم که به جای خرید تخم‌ها از چند فروشنده، یک فروشنده معتبر را شناسایی کرده و از آن خریداری کنید. فروشندگان معتبر معمولاً دارای مجوزهای مربوطه از نهادهای ذیربط مانند اداره جهاد کشاورزی هستند. هر چند که بسیاری از افرادی که به صورت سنتی پرندگان را در روستاها نگه‌داری می‌کنند نیز تخم‌های نطفه‌دار باکیفیتی تولید می‌کنند. در خرید تخم‌های نطفه‌دار پرندگان زینتی دقت خود را چند برابر کنید.

تخم نطفه دار پرندگان زینتی مانند مرغ عشق، طوطی و عروس هلندی قیمت بسیار بالایی دارند و بیشتر پرورش ‌دهندگان این پرنده‌ها، خودشان از تخم‌های نطفه‌دار پرنده‌هایشان جوجه‌کشی می‌کنند. به همین دلیل به‌ ندرت می‌توان تخم نطفه‌دار این پرندگان را در بازار تهیه کرد. اگر هم کسی تخم این پرندگان را بفروشد با قیمت بسیار بالایی این کار را انجام می‌دهد.

به همین دلیل در خرید تخم‌های نطفه‌دار پرندگان زینتی دقت خود را چند برابر کنید تا به دام کلاه‌ برداران نیافتید.

راه حل پیشنهادی تیم زوکند:

ما به شما پیشنهاد می دهیم که برای خرید تخم نطفه دار طیور به سالن های پرورش بروید و خود از نزدیک تخم ها را بررسی کنید و بهتر است از یک پرورش دهنده بخواهید که شما را همراهی کند تا بتوانید بهترین تخم ها را خریداری کنید تا بعد از کمی تجربه بتوانید خود به تنهایی تخم های نطفه دار را خریداری کنید. اما برای خرید تخم نطفه دار پرندگان زینتی هنوز نمی توان روش مناسبی ارائه کرد ولی می توانید از افرادی که مجوز رسمی دارند و با کمی پرس وجو، فروشنده واقعی را پیدا کنید و یا برای پیدا کردن تخم نطفه دار می توانید تخم هایی که پرنده گذاشته و چند روزی هست که روی آن  خوابه با استفاده از یک چرغ قوه می توانید نطفه دار بودن تخم را چک کنید و در صورت مشاهد رگ‌های خونی می توانید آن تخم را خریداری کنید و با کمی شانس می توانید مطمئن باشید که آن تخم تبدیل به جوجه بشود.