در سطور آتی سعی بر این است که به نقش کلسیم در بدن پرندگان و منابع کلسیم برای فنچ پرداخته شود. کلسیم جز عناصر معدنی ضروری ماکرو یا عمده می باشد. کلمه ضروری نشان دهنده این است که نقش آن در متابولیسم بدن پرنده شناسایی شده است و کلمه عمده نشان دهنده این است که تراکم این عنصر در بدن پرنده زیاد می باشد. کلسیم به مقدار زیادی در استخوان و پوسته تخم پرندگان یافت می شود.

کلسیم در بدن پرندگان

نقش کلسیم در بدن پرنده:

۱- کلسیم در حرکات گلبول های سفید نقش داشته و در نتیجه کمبود این عنصر میتواند منجر به کاهش توان سیستم ایمنی شود.

۲- کلسیم در انتقال جریانات عصبی و انقباضات ماهیچه ای نقش دارد.

۳- در انعقاد خون نقش دارد.

۴ – در ساخت استخوان، منقار، ناخن پرنده نقش دارد.

۵- در انتقال جریانات عصبی و انقباضات ماهیچه نقش دارد.

۶- اما مهمترین نقش کلسیم در بدن پرندگان زینتی ساخت پوسته تخم پرندگان، استخوان و منقار پرنده می باشد.

نکته: برای جذب بهتر کلسیم از روده نیاز به ویتامین D3 می باشد. بنابراین کمبود ویتامین مزبور نیز میتواند عوارض کمبود کلسیم را در پی داشته باشد.

نشانه های کمبود کلسیم

  • تخم بی پوسته(لمبه)
  • نرمی استخوان
  • درد مفاصل
  • تورم مفاصل
  • ضعف در رشد پرها
  • سرعت پایین رشد در جوجه ها
  • ضعف
  • لرزش بدن
  • تشنج

علل کمبود کلسیم در پرندگان

اختلالات غده پاراتیروئید می تواند سطح کلسیم در خون پرندگان را پایین بیاورد. در نتیجه کاهش میزان کلسیم خون، منجر به هیپوکلسمی حاد می شود. اگر حیوان به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار نگیرد نیز ممکن است سطح کلسیم در خونش به صورت غیر طبیعی کم شود. دلیل این موضوع این است که ویتامین D3 (که بیشتر میزان مورد نیاز آن از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید دریافت می شود) در بدن به کلسیم تبدیل می شود. بنابراین کمبود ویتامین D می تواند کمبود کلسیم نیز ایجاد کند.

درمان کمبود کلسیم در پرندگان

دامپزشک معمولا مکمل های کلسیم را برای گنجاندن در رژیم غذایی پرنده تجویز می کند. قرار دادن قفس پرنده، برای چند ساعت در طول روز، در معرض آفتاب نیز می تواند از این عارضه جلوگیری کرده و موارد خفیف آن را درمان کند. ضمن این که می توانید از لامپ های ماوراء بنفش (UV) برای روشن کردن اتاقی که قفس حیوان را در آن نگه می دارید استفاده کنید. ویا مصرف ماسه مینرال  (صدف خورد شده)در جیره غذایی می توانید کمبود کلسیم را جبران کنید.

راه حل پیشگیری از کمبود  کلسیم

شما با استفاده از ماسه مینرال(صدف خورد شده) و قرار دادن مکمل های کلسیم در جیره غذایی و همچنین آفتاب دادن پرندتون حداقل هفته ای یکبار خیلی راحت می توانید از کمبود کلسیم پرندتون جلوگیری کنید.

نکته: استفاده بیش از حد باعث می شود پوسته تخم سفت شود و برای خروج جوجه دردسر ساز شود.