یکی از سودآورترین و هیجان انگیزترین کسب و کارهای امروزی پرورش پرندگان زینتی است که در خانه و با کمترین سرمایه و کمترین جا می‌توان کسب درآمد کرد و به دلیل وجود طرفداران زیاد بازار فروش وسیعی دارد اما نباید فراموش کرد که این کار دردسرهای خواص خودش را نیز دارد.

چرا پرورش پرندگان زینتی؟

پرندگان زینتی پیر و جوان را درگیر خود کرده است. چنانکه خانواده ها نیاز سرگرمی، نشاط و احساسی خود را تا حد زیادی از طریق نگهداری پرندگان زینتی برطرف می کنند. با وجود طرفداران زیادی که پرندگان زینتی دارند، فرصت های زیادی برای کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی به وجود آمده است. همین یک دلیل و همچنین هزینه کم پرورش پرندگان زینتی درمقابل سودی که بدست خواهید آورد آنقدر ناچیز است که افراد زیادی وارد این عرصه شدند.

نگاهی به کسب درآمد از طریق پرورش پرندگان زینتی

شما می توانید از یه قفس و یک جفت پرنده هم شروع کنید که البته توجیه اقتصادی ندارد و به صرفه نیست. مراقب کلاهبرداری های افراد سود جو باشید این افراد بیشتر در زمینه فروش تخم نطفه دار حضور دارند که در سایت های معروف اقدام به فروش تخم های بدون نطفه می کنند.

اگر به دنبال بازدهی زود هنگام هستید بیخیال پرورش پرندگان زینتی بشوید چون بازگشت سرمایه چند ماهی زمان می برد.

اما منظور اصلی ما از کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی، پرورش پرندگان زینتی است که با هدف تکثیر و فروش (پرنده، تخم پرنده، جوجه های مولد) شروع به کار میکنند. به عنوان مثال خانمی خانه دار است. که در یک محیط 20 متری 50 قناری را به ارزش 150 تا 300 هزار تومان بدون داشتن تجهیزات خاص نگه داشته است. در حال حاضر سالیانه 200 قناری را از این سالن 20 متری به تکثیر میرساند. و از فروش این قناری ها سودی بالغ بر 50 میلیون در سال به دست می آورد.

شاید باورکردنی نباشد ولی این پرورش دهندگان با سرمایه های کم شروع کرده اند، و در حال حاضر درآمد های خیلی بالایی دارند. بنابراین به پرورش پرندگان زینتی واقعا می توان به عنوان یک شغل پر درآمد و کم هزینه نگاه ویژه ای داشت.

چگونه از طریق پرورش پرندگان زینتی کسب درآمد کنیم؟

همانطور که تا اینجا متوجه شدید کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی در انواع مختلف و با توجه به علاقه و توانایی شما امکان پذیر است. اما بهتر است برای شروع کار به سراغ پرورش پرندگانی برویم که هم پرورش آنها راحت هست و در صورت بروز مشکل ضرر زیادی نخاهیم کرد. خیلی از دوستان برای شروع کار به سراغ پرورش کاسکو، طاووس و غیره می روند که اصلا پیشنهاد خوبی نیست و نباید برای اول کار به این حیوانات حتی فکر کرد.

به طور مثال:

شما برای پرورش کاسکو حداقل نیازمند 1 جفت کاسکو هستید که قیمت حدودی آن در بهترین شرایط 10 میلیون تومان هست و درصورت مرگ یکی از آنها حداقل 10 میلیون ضرر می کنید. می دانید چرا دوبرابر  چون باید یه کاسکو دیگر نیز بخرید برای ادامه تولید.

اما شما با 10میلون تومان می تونید پرنده دیگری پرورش بدهید که ضرر کمتری نصیب شما شود و هم با سرمایه ی کم و با حداقل تجهیزات و کمترین تجربه بتوان آن را شروع کرد. و در عین حال نیاز شدیدی برای خریدن آن پرنده در بازار وجود داشته باشد که در این مقاله دقیقا هدف ما همین است.

پرنده ی زینتی مناسب برای پرورش

همه ی ما می دانیم پرنده ای مناسب پرورش است که مردم به آن علاقمند باشند. برای پیدا کردن پرنده ی زینتی مناسب برای پرورش، راه های زیادی وجود دارد. یکی از آنها بررسی رقبا و افرادی که در زمینه پرورش پرندگان زینتی فعالیت دارند می باشد. یا اگه در محل زندگی شما بازار مخصوص پرندگان هست به آنجا بروید و یک بررسی انجام بدید که هم قیمت های بازار را بدست آورید هم پرنه مورد نظر را انتخاب کنید.

البته این را هم باید بدانید هر پرنده ای که قصد پرورش آن را دارید، به اتمال زیاد سالن پرورش آن را راه اندازی کرده باشند. این به هیچ وجه دلیل نمی شود که شما دیگر نمی توانید سالن پرورش موردنظرتان را راه اندازی کنید و موفق نشوید.

بازار پرندگان زینتی آنقدر بزرگ و پر پتانسیل است که هر کس می تواند در این بازار سهمی برای خود داشته باشد.

نکته مهم این است که در هیچ کدام از این پرندگان پیشنهادی نیازی نیست که حتما سرمایه ی زیاد و مکان وسیعی داشته باشید تا به درآمد برسید.

1) سالن پرورش فنچ کنید

در ابتدا من به شما سالن پرورش فنچ را برای شروع کار پیشنهاد میکنم. فنچ پرنده ای کوچک و اجتماعی است. بنابراین شما میتوانید سالن پرورش فنچ را بصورت گله ای راه اندازی کنید.

البته این را هم بدانید که فنچ رکورددار بیشترین نگهداری در جهان بین پرندگان زینتی است . که دو دلیل عمده دارد.

1 . قیمت مناسب

2. زادآوری آسان

در حال حاضر پرورش و تکثیر فنچ به عنوان یک شغل سودآور است. پیشنهاد میکنم این پرنده را در اولویت اول قرار دهید.

2) سالن پرورش مرغ عشق راه اندازی کنید

مرغ عشق پرنده ای هست که می توان در اولویت دوم  ویا حتی اول قرار دارد. مرغ عشق ها بسیار اجتماعی هستند و تمایل به زندگی گله ای دارندو

با تغدیه مناسب و همچنین مصرف ویتامین های مورد نیاز به سرعت  زادآوری می کنند و همچنین در بین مردم از محبوبیت خواصی برخوردارهست. با سرمایه پایین می توان آنها را پرورش داد.

قیمت حدودی مرغ عشق در نژاد های معمولی بین 15 تا 30 هزار تومان هست و در نژاد های خواص  از 400 هزارتومان  به بالا موجود است.

3) سالن پرورش قناری راه اندازی کنید

قناری ها برای زندگی در قفس بسیار مناسب اند و همچنین قابل تربیت هستندو عمر نسبتا طولانی بین 15 تا 20 سال دارند

و طرفداران زیادی نیز دارد اما باید به این نکته توجه  کرد قناری از دو پرنده ی معرفی شده ی بالا بسیار ظریف تر است ولی سود آوری بالایی دارد قیمت یک قناری از 40 هزار تومان به بالا شروع  می شود که  شما با تربیت آنها قیمت همان قناری 40 هزار تومانی را به 120 هزار تومان یا حتی بیشتر برسانید. وپرورش قناری نسبت به دو پرنده ی بالا وقت گیر تر است .